Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta
Na pierwsze spotkanie z dietetykiem warto zarezerwować sobie 60 minut. Dlaczego aż tak dużo? Już wyjaśniam! Zmiana sposobu odżywiania, dieta, nowe nawyki – wszystko to oznacza dużą zmianę w życiu – dlatego należy się do niej jak najlepiej przygotować. Dietetyk powinien poznać stan zdrowia, sposób odżywiania, styl życia osoby pragnącej dokonać zmiany w swoim życiu. Bardzo ważna jest także motywacja.
Dzięki specjalistycznym badaniom pomiarowym oceniona zostanie nie tylko twoja aktualna masa czy poziom tkanki tłuszczowej, ale także jędrność ciała. Dzięki uzyskanym wynikom dowiesz się m.in. czy twój organizm posiada dostateczną ilość tkanki mięśniowej, jakie jest jego zapotrzebowanie na kalorie, ile musisz naprawdę ważyć oraz ile potrzebujesz czasu by zrzucić zbędne pokłady tłuszczu. Wynik specjalistycznego badania masy i składu ciała obejmuje ponad 20 różnych danych, które przedstawię ci w obrazowym i zrozumiałym ujęciu graficznym.

Jak się przygotować:

Badania
Na wizytę trzeba zabrać  komplet podstawowych (aktualnych, nie starszych niż 4 miesiące) wyników badań: morfologia krwi, profil lipidowy (cholesterol, triglicerydy), glukoza oraz insulina na czczo, profil tarczycowy (jeśli jest). Są to ważne dane, na których opiera się dietetyk układając plan odżywiania. Indywidualne zalecenie dotyczące wykonania badań jest przesyłane pacjentowi przed wizytą i jest to spowodowane różnymi chorobami na które pacjent choruje.

Wywiad żywieniowy
Zostanie z Państwem przeprowadzony wywiad żywieniowy proszę się nad nim bardzo dokładnie zastanowić ponieważ to wy przekazujecie mi informacje jak ma wygląda wasz przyszły jadłospis! To wy go głównie kształtujecie i kreujecie, na tej podstawie dobieram wybrane przez was produkty spożywcze i komponuje z nich posiłki. Warto się zastanowić ile czasu chcecie spędzać w kuchni na podstawie waszych deklaracji układam menu jednodniowe lub dwudniowe. W sytuacji kiedy wywiad żywieniowy nie został przez was skrupulatnie przemyślany,  przedstawiony dla was indywidualny jadłospis stanie się zbędny i nieużyteczny!

Dzienniczek 24 h
Osoba umawiająca się na wizytę u dietetyka powinna przygotować także dzienniczek żywieniowy. Który zawiera listę spożytych produktów z przynajmniej jednego wybranego dnia. Dla lepszej analizy zalecam jednak spisanie przynajmniej trzech dni. Zadaniem pacjenta jest zapisanie WSZYSTKIEGO, co zjadł i wypił w ciągu tego czasu.
Poniżej przedstawiam przykładowy zapis diety z jednego dnia:

Godzina Posiłek Produkty Ilość
8.00 Zupa mleczna z płatkami owsianymi, płatkami żytnimi, kawa czarna z ekspresu

Mleko 2%

Płatki owsiane

Płatki żytnie

Kawa

1 i ½ szklanki

Pół szklanki

3 łyżki

2 łyżeczki

11.30 Ryż z twarogiem i serkiem wiejskim

Ryż

Serek wiejski

Twaróg

Oliwa z oliwek

½ szklanki

Opakowanie 200g

Połowa kostki 250 g

1 łyżeczka

 19.00 Kanapki z wędliną, serem żółtym, parówka

Chleb żytni razowy

Wędlina polędwica sopocka

Ser żółty

Parówka z szynki wieprzowej

4 kromki

3 plastry

2 plastry

1 szt

Te informacje są dla dietetyka niezmiernie ważne, na ich podstawie dokonuje oceny sposobu odżywiania. Dlatego dzienniczek powinien przedstawiać zwykły, codzienny sposób odżywiania. Nie należy go udoskonalać ani modyfikować na potrzeby wizyty!
W dzienniczku należy uwzględnić także wszystkie zażywane leki i suplementy diety.

Jak się ubrać?
Najlepiej tak, aby móc bez kłopotu na boso wskoczyć na wagę. Unikamy grubych, ciężkich ubrań.

Analiza składu ciała
Analiza składu ciała dokonywana jest nieinwazyjną metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA). BIA jest bardzo dokładną metodą pozwalającą uzyskać szczegółowe dane na temat komponentów ciała. Metoda ta wykorzystuje tzw. impedancję czyli opór elektryczny tkanek organizmu na przepływ prądu o niskim natężeniu. Za pomocą tej metody uzyskujemy informacje dotyczące:

Masy ciała
BMI ( Body Mass Index)
FAT: całkowitej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie w kg i w %
TBW: całkowitej zawartości wody w organizmie
BMR: wskaźnika podstawowej przemiany materii
FFM ( beztłuszczowej masy ciała): obejmuje mięśnie, kości, pozostałe tkanki z
wyjątkiem tkanki tłuszczowej oraz wodę.
Wskaźnika trzewnej tkanki tłuszczowej

Analizator składu ciała InBody podczas analizy uwzględnia RZECZYWISTY POMIAR i nie uwzględnia danych empirycznych takich jak wiek, płeć czy budowa ciała (wpisywane przed wykonaniem analizy).Analizatory innych firm nie uwzględniają rzeczywistego pomiaru a tylko szacunkowy zatem dostarczają dane zbliżone do rzeczywistych wartości dla ludzi przeciętnych, ale nie takich jak osoby starsze, sportowcy, niewysportowani mężczyźni, kobiety czy dzieci.

Jak przygotować się do badania?
Analiza składu ciała metodą BIA jest z całą pewnością metodą bezpieczną. Zaleca się nie spożywać posiłków około 3-4 godziny przed wykonaniem pomiaru lub być na czczo oraz nie spożywać napojów około 2 godziny przed badaniem. Pomiar wykonywany jest na bose stopy dlatego prosimy o włożenie wygodnego obuwia. Przeciwwskazania do wykonania badania to m.in.

  • Wszczepione elektryczne implanty medyczne jak np. stymulator pracy serca,
  • Ciąża,
  • Padaczka,
  • Epilepsja,
  • Operacje przeprowadzone na mózgu.