Wpływ tłuszczu na mózg

Wpływ tłuszczu na mózg

Wpływ tłuszczu na mózg

Wstęp

Wpływ tłuszczu na mózg może być różny. Tłuszcze wielonienasycone wpływają pozytywnie na funkcjonowanie mózgu. Za to tłuszcze nasycone powodują stan zapalny w układzie nerwowym. Powoduje to neurodegenerację tkanek mózgu.

Badanie przeprowadzone w Yale University wykazało, że dieta wysokotłuszczowa przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania podwzgórza. Które odpowiedzialne jest za utrzymanie wagi i metabolizm. Wysokotłuszczowa dieta wpływa i stymuluje stan zapalny w podwzgórzu.

Badanie

Naukowcy obserwowali przebieg stanu zapalnego w podwzgórzu u zwierząt. Zmiany były widoczne w mikrogleju czyli w  komórkach, które są pierwszą linią obrony centralnego układu nerwowego. Aktywacja komórek mikrogleju była spowodowana zmianami w ich mitochondriach. Ich mitochondria były mniejsze za co odpowiedzialne było białko UCP2. Białko UCP2 które reguluje poziom wykorzystania energii przez mitochondria. Pozbycie się tego białka z mitochondrium u zwierząt powodowało spożycie mniejszej ilości pokarmu i utrzymanie wagi mimo pozostawania na wysokotłuszczowej diecie.

Bibliografia:

https://news.yale.edu/2019/09/05/high-fat-diets-affect-your-brain-not-just-your-physical-appearance