Wysoko przetworzone jedzenie

Wysoko przetworzone jedzenie i jego wpływ na nadmierną masę ciała

Wysoko przetworzone jedzenie

Wstęp

Wysoko przetworzone jedzenie to takie, które posiada w swoim składzie dodatki smakowe, tekstury, barwy, zemulgowane oleje roślinne oraz inne dodatki spożywcze.

Badanie

Badanie przeprowadzone na 20 ochotnikach w NIH ( the national institutes of health). Podzielono ich na 2 grupy, jedna grupa spożywająca wysoko przetworzone jedzenie, druga grupa niskoprzetworzone jedzenie. Posiłki w obydwu grupach były zbliżone pod względem energetyczności ale również makroskładników. Czyli białek, tłuszczy, węglowodanów i błonnika pokarmowego. Obydwie grupy mogły jeść ile chcą, sami sobie dobierali ilość jedzenia.

Wyniki

Po okresie 2 tygodni przeprowadzono kontrolę i okazało się, że grupa, która spożywała jedzenie wysoko przetworzone jadła więcej o około 500 kcal dziennie. Przytyła około 1 kg więcej niż grupa która jadła jedzenie niskoprzetworzone. Naukowcy podjęli decyzje, że na kolejne 2 tygodnie
w grupach badawczych zamienią diety. Czyli Ci którzy spożywali wysokoprzetworzone jedzenie przeszli na niskoprzetworzone i na odwrót. Po tym czasie stwierdzono, że ta grupa, która przeszła na niskoprzetworzone jedzenie schudła o 1 kg z kolei ci, którzy spożywali wysoko przetworzone jedzenie przybrała o 1 kg. Naukowcy nie wiedzą co jest przyczyną spożywania większej ilości jedzenia przetworzonego i w konsekwencji szybszego przybierania na wadze.

Wnioski

Zbyt długie spożywanie większej ilości kcal powoduje nadwagę i otyłość, co wiąże się z wieloma chorobami. Dlatego warto komponować posiłki jak najmniej przetworzone, które są pełne witamin, składników mineralnych i błonnika, który da uczucie sytości, przez co jemy mniej. Wtedy nasze posiłki są bogatsze w to co najważniejsze czyli składniki prozdrowotne.

   Bibliografia:
https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-study-finds-heavily-processed-foods-cause-overeating-weight-gain