Wysoko przetworzone jedzenie powoduje spożycie większej ilości pożywienia i przybieranie na wadze.

Przetworzone jedzenie to takie, które posiada w swoim składzie dodatki smakowe, tekstury, barwy, zemulgowane oleje roślinne oraz inne dodatki spożywcze.
Badanie przeprowadzone na 20 ochotnikach w NIH ( the national institutes of health), podzielono ich  na 2 grupy, jedna grupa spożywająca wysokoprzetworzone jedzenie, druga grupa niskoprzetworzone jedzenie. Posiłki w obydwu grupach były zbliżone pod względem energetyczności ale również makroskładników (białek, tłuszczy, węglowodanów, błonnika).  Obydwie grupy mogły jeść ile chcą, sami sobie dobierali ilość jedzenia. Po okresie 2 tygodni przeprowadzono kontrolę i okazało się, że grupa, która spożywała jedzenie wysokoprzetworzone jadła więcej o około 500 kcal dziennie, przytyła około 1 kg niż grupa, która jadła jedzenie niskoprzetworzone. Naukowcy podjęli decyzje, że na kolejne 2 tygodnie
w grupach badawczych zamienią diety i ci, którzy spożywali wysokoprzetworzene jedzenie przeszli na niskoprzetworzone i na odwrót. Po tym czasie stwierdzono, że ta grupa, która przeszła na niskoprzetworzone jedzenie schudła o 1 kg z kolei ci, którzy spożywali wysokoprzetworzone jedzenie przybrała o 1 kg. Naukowcy nie wiedzą co jest przyczyną spożywania większej ilości jedzenia przetworzonego i w konsekwencji szybszego przybierania na wadze.
Zbyt długie spożywanie większej ilości kcal powoduje nadwagę i otyłość, co wiąże się z wieloma chorobami. Dlatego warto komponować posiłki jak najmniej przetworzone, które są pełne witamin, składników mineralnych i błonnika, który da uczucie sytości, przez co jemy mniej. Wtedy nasze posiłki są bogatsze w to co najważniejsze czyli składniki prozdrowotne.

    Bibliografia:
https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-study-finds-heavily-processed-foods-cause-overeating-weight-gain