Syrop glukozo-fruktozowy i jego wpływ na procesy nowotworzenia
Wstęp
Syrop glukozo-fruktozowy najczęściej spotykana substancja słodząca na rynku. Gdy spada nam poziom cukru we krwi, pierwsze co, to sięgamy po coś słodkiego aby podnieść jego poziom. Często przy tym przesadzając z ilością słodyczy.
Smak słodki
Jest to zachowanie instynktowne, które towarzyszy nam od zarania dziejów. Nasz mózg w chwilach głodu poszukuje pożywienia, które da nam momentalny zastrzyk energii oraz chęć spożycia więcej tego produktu. Ponieważ mózg nie wie, kiedy będzie dostępny kolejny posiłek (dlatego jedzenie czekolady nigdy nie kończy się to na 1 kostce, tak to jest normalne😊). Kiedyś miało to sens, ze względu na to, że jedzenie trzeba było upolować. Dzisiaj, kiedy każdy z nas ma pełną lodówkę ten instynkt prowadzi głównie do otyłości.
Syrop glukozo-fruktozowy
Wracając do tematu tego nieszczęsnego syropu glukozo-fruktozowego ( high fructose corn syrup, HFCS ). Jest on dodawany do każdego produktu spożywczego czyli soków, napoi gazowanych, ciasteczek, ciast, wyrobów piekarniczych, dżemów. Tak naprawdę jest on wszędzie. Występuje w dwóch typach, gdzie fruktozy jest 42% lub 55%. Uzyskiwany jest z hydrolizy skrobi kukurydzianej, a spożycie dwóch szklanek soku owocowego stanowi dzienne zapotrzebowanie na cukry proste.
Badanie
Nadmiar spożycia HFCS może powodować wzrost raka jelita grubego. Badanie przeprowadzone przez naukowców Baylore College of Medicine and Weill Cornell Medicine na myszach. Myszy spożywały dzienny ekwiwalent ludzi czyli około 350 ml napoju słodzonego HFCS, spowodował wzrost guza jelit, było to związane z dużą ilością glukozy i fruktozy w jelicie i we krwi. Nowotwór mógł czerpać energię z obydwu cukrów równocześnie, dlatego potrafi tak szybko się rozwinąć, fruktoza po przemianie w wolne kwasy tłuszczowe, promowała wzrost guza oraz rozwój stanu zapalnego związanego z odkładaniem się tłuszczu w okolicy brzucha.
Diety elastyczne
Elastyczna dieta, która pozwala na spożywanie około 20% energii z żywności przetworzonej lub zasada nie ważne co, ważne aby makroskładniki w diecie się zgadzały, nie podchodzą do żywienia całościowo. Dlatego, że oprócz makroskładników, mamy jeszcze witaminy, minerały, polifenole i inne składniki działające prozdrowotnie w naszym organizmie.
Wnioski
Stad prosty wniosek, że w większości przypadków, warto trzymać miskę czystą, oczywiście wiecie, że dla mnie zasada umiaru bez fanatyzmu w obydwie strony w żywieniu jest najważniejsza, dlatego co jakiś czas pozwalając sobie na coś słodkiego nic się nie stanie. Musicie mieć na uwadze jakie skutki w zdrowiu może powodować zle podejście do żywienia.
Bibliografia:
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190430173207.htm