Śniadanie

Czy warto jeść śniadanie?

śniadanie

Dzielimy się na tych co jedzą śniadania oraz na tych, którzy ich nie jedzą. Głównie ze względu na to, że uznają okna żywieniowe tzw. okresowe posty, dając jelitom czas na regenerację. Niektórzy w trakcie posiłku porannego jedzą węglowodany , inni preferują śniadanie w typie białko-tłuszcze.  Głównie, ze względu na poranny wyrzut kortyzolu ( hormon stresu ), który powoduje insulinooporność tkanek.

Badanie

Badanie przeprowadzenie w Grecji na populacji 2,000 ludzi, średni wiek to 63 lata ( rozpiętość wieku 40-99 lat) wykazało, że osoby jedzące wysokoenergetyczne śniadanie (ponad 20% dziennego zapotrzebowania na energię ) miały zdrowsze tętnice ( mniejszą sztywność tętnic oraz mniej zmian miażdżycowych ), niż osoby które nie jadły śniadań albo jadły niskoenergetyczne śniadanie ( od 5% do 20% dziennego zapotrzebowanie na energię ). Badacze nie byli wstanie wyjaśnić co powoduje, że osoby jedzące wysokoenergetyczne śniadanie miały zdrowsze tętnice. Dwoma możliwymi przyczynami tego stanu było to, że osoby jedzące wysokoenergetyczne śniadanie prowadziły zdrowy tryb życia. Czyli nie paliły papierosów, uprawiały sport, mniej czasu spędzały przed telewizorem, wybierały zdrowsze produkty spożywcze. Również skład śniadania był ważny, ponieważ były tam produkty nabiałowe, które mają pozytywny wpływ na zdrowie.

Czy jeść śniadania ?

Moim zdaniem każdy z nas ma rację, odnośnie wyboru formy śniadania czy nawet rezygnację z niego, ponieważ powinniśmy indywidualnie dobrać formę śniadania do własnych potrzeb. Warto kierować się wartością odżywczą produktów ( składniki mineralne, witaminy, błonnik ), z których skomponujemy nasze śniadanie.  Czasem wskazane jest zrezygnowanie  z pierwszego posiłku, aby nasze jelita i żołądek trochę dłużej odpoczęły od pracy, ponieważ żyjemy w takich czasach w których nasz talerz jest ciągle pełny.

Bibliografia:

https://www.acc.org/about-acc/press-releases/2019/03/06/09/28/want-a-healthy-heart-turn-off-the-tv-and-eat-a-good-breakfast