Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta, wymaga zarezerwowania sobie około 50 minut. Dlaczego aż tak dużo? Już wyjaśniam! Zmiana sposobu odżywiania, dieta, nowe nawyki – wszystko to oznacza dużą zmianę w życiu – dlatego należy się do niej jak najlepiej przygotować. Dietetyk powinien poznać stan zdrowia, sposób odżywiania, styl życia osoby pragnącej dokonać zmiany w swoim życiu. Bardzo ważna jest także motywacja. Osoby poniżej 18 roku życia proszone są aby przyszły z rodzicem/opiekunem prawnym.

Specjalistyczne badania

Dzięki specjalistycznym badaniom pomiarowym oceniona zostanie nie tylko twoja aktualna masa czy poziom tkanki tłuszczowej, ale także jędrność ciała. Dzięki uzyskanym wynikom dowiesz się m.in. czy twój organizm posiada dostateczną ilość tkanki mięśniowej, jakie jest jego zapotrzebowanie na kalorie, ile musisz naprawdę ważyć oraz ile potrzebujesz czasu by zrzucić zbędne pokłady tłuszczu. Wynik specjalistycznego badania masy i składu ciała obejmuje ponad 20 różnych danych, które przedstawię ci w obrazowym i zrozumiałym ujęciu graficznym.

Jak się przygotować:

Badania biochemiczne krwi

Pierwsza wizyta w jej trakcie badania są analizowane przez dietetyka. Dlatego warto wykonać badania biochemiczne krwi które pozwolą ocenić czy Państwa organizm funkcjonuje poprawnie. Indywidualne zalecenie dotyczące wykonania badań jest przesyłane pacjentowi przed wizytą i jest to spowodowane różnymi chorobami na które pacjent choruje. Są to ważne dane, na których opiera się dietetyk układając plan żywienia.

Wywiad żywieniowy

Zostanie z Państwem przeprowadzony wywiad żywieniowy proszę się nad nim bardzo dokładnie zastanowić ponieważ to wy przekazujecie mi informacje jak ma wygląda wasz przyszły jadłospis! To wy go głównie kształtujecie i kreujecie, na tej podstawie dobieram wybrane przez was produkty spożywcze i komponuje z nich posiłki. Warto się zastanowić ile czasu chcecie spędzać w kuchni na podstawie waszych deklaracji układam menu jednodniowe lub dwudniowe. W sytuacji kiedy wywiad żywieniowy nie został przez was skrupulatnie przemyślany,  przedstawiony dla was indywidualny jadłospis stanie się zbędny i nieużyteczny!

Dzienniczek 24 h

Osoba umawiająca się na wizytę u dietetyka powinna przygotować także dzienniczek żywieniowy. Który zawiera listę spożytych produktów z przynajmniej jednego wybranego dnia. Dla lepszej analizy zalecam jednak spisanie przynajmniej trzech dni. Zadaniem pacjenta jest zapisanie WSZYSTKIEGO, co zjadł i wypił w ciągu tego czasu.
Poniżej przedstawiam przykładowy zapis diety z jednego dnia:

Godzina Posiłek Produkty Ilość
8.00 Zupa mleczna z płatkami owsianymi, płatkami żytnimi, kawa czarna z ekspresu

Mleko 2%

Płatki owsiane

Płatki żytnie

Kawa

1 i ½ szklanki

Pół szklanki

3 łyżki

2 łyżeczki

11.30 Ryż z twarogiem i serkiem wiejskim

Ryż

Serek wiejski

Twaróg

Oliwa z oliwek

½ szklanki

Opakowanie 200g

Połowa kostki 250 g

1 łyżeczka

 19.00 Kanapki z wędliną, serem żółtym, parówka

Chleb żytni razowy

Wędlina polędwica sopocka

Ser żółty

Parówka z szynki wieprzowej

4 kromki

3 plastry

2 plastry

1 szt

Te informacje są dla dietetyka niezmiernie ważne, na ich podstawie dokonuje oceny sposobu odżywiania. Dlatego dzienniczek powinien przedstawiać zwykły, codzienny sposób odżywiania. Nie należy go udoskonalać ani modyfikować na potrzeby wizyty!
W dzienniczku należy uwzględnić także wszystkie zażywane leki i suplementy diety.

Jak się ubrać?

Proszę się ubrać w lekką odzież (kobiety: bluzeczka na ramiączkach, szorty lub leginsy; mężczyźni: bezrękawnik, t-shirt, bokserki lub majtki) 

Analiza składu ciała

Analiza składu ciała dokonywana jest nieinwazyjną metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA). BIA jest bardzo dokładną metodą pozwalającą uzyskać szczegółowe dane na temat komponentów ciała. Metoda ta wykorzystuje tzw. impedancję czyli opór elektryczny tkanek organizmu na przepływ prądu o niskim natężeniu. Za pomocą tej metody uzyskujemy informacje dotyczące:

Masy ciała
BMI ( Body Mass Index)
FAT: całkowitej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie w kg i w %
TBW: całkowitej zawartości wody w organizmie
BMR: wskaźnika podstawowej przemiany materii
FFM ( beztłuszczowej masy ciała): obejmuje mięśnie, kości, pozostałe tkanki z
wyjątkiem tkanki tłuszczowej oraz wodę.
Wskaźnika trzewnej tkanki tłuszczowej

Dlaczego analizator InBody ?

Analizator składu ciała InBody podczas analizy uwzględnia RZECZYWISTY POMIAR i nie uwzględnia danych empirycznych takich jak wiek, płeć czy budowa ciała (wpisywane przed wykonaniem analizy).Analizatory innych firm nie uwzględniają rzeczywistego pomiaru a tylko szacunkowy zatem dostarczają dane zbliżone do rzeczywistych wartości dla ludzi przeciętnych, ale nie takich jak osoby starsze, sportowcy, niewysportowani mężczyźni, kobiety czy dzieci.

Pierwsza wizyta, w jaki sposób przygotować się do badania?

Analiza składu ciała metodą BIA jest z całą pewnością metodą bezpieczną. Zaleca się:
1) Dzień przed badaniem (24 godziny) nie powinno się wykonywać ciężkiej aktywności fizycznej,
2) Dzień przed badaniem (24 godziny) nie powinno się spożywać alkoholu,
3) Dzień przed badaniem (24godziny) powinno się wypić minimum 1,5 litra wody,
4) Proszę przyjść minimum 10 minut przed wizytą, celem odpoczynku, który spowoduje ustabilizowanie temperatury ciała oraz przepływu krwi,
5) Zaleca się oddać mocz na około 30 minut przed badaniem analizatorem medycznym (w poczekalni jest dostępna ubikacja),
6) Na około 4 godziny przez badaniem zaleca się nie brać kąpieli ani prysznica,
7) W dniu wizyty zaleca się nie używać kremów do stóp i dłoni,
8) Badanie nie powinno być wykonywane u kobiet w trakcie menstruacji,
9) Zaleca się nie spożywać na około 4 godziny przed badaniem posiłku oraz około 2 godzin przed wizytą żadnych napojów, w tym wody.
 Przeciwwskazania do wykonania badania to m.in.

  • Wszczepione elektryczne implanty medyczne jak np. stymulator pracy serca,
  • Ciąża,
  • Padaczka,
  • Epilepsja,
  • Operacje przeprowadzone na mózgu.