Oś mózgowo – jelitowa

.Oś mózgowo – jelitowa i jej wpływ na nadwagę i otyłość

Oś mózgowo – jelitowa

Oś mózgowo – jelitowa jest połączenie pomiędzy jelitami, a układem nerwowym.  Sygnały przechodzą przez nerw błędny i zachodzi to w obydwu kierunkach czyli do mózgu i do układu pokarmowego.   Czy przejadanie może prowadzić do otyłości i nadwagi ? Prawdopodobnie tak, dlatego warto kończyć posiłek przed uczuciem sytości. Pozwoli to ograniczyć podaż energii powyżej naszego zapotrzebowania.

Jest to związane z osią mózgowo- jelitową i hormonami wydzielanymi przez jelito i tkankę tłuszczową. Hormony te działają na ośrodek pobierania pokarmu w podwzgórzu. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Baylor College of Medicine na myszach, które były na wysokotłuszczowej diecie, wykazało wzrost stężenia glukozozależnego peptydu insulinotropowego (GIP). Myszy mogły jeść dowoli, co spowodowało u nich przejadanie się oraz przekroczenie poziomu energii ponad ich zapotrzebowanie.

GIP który jest produkowany w jelicie, do jego zadań należy pobudzanie trzustki do wydzielania insuliny. Badanie wykazało, że podwyższony poziom hormonu GIP, wędruje z krwią do mózgu gdzie blokuje działanie hormonu leptyny (hormon sytości). Leptyna jest hormonem który daje sygnał mózgowi, że nie potrzebujemy więcej energii ponieważ mamy wystarczające ilości zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.  Blokowanie tego sygnały przez hormon GIP powoduje, że zwierzęta jedzą więcej i przybierają na wadze.

Spożywanie przez zwierzęta zrównoważonej diety pod względem makroskładników czyli białek, tłuszczu i węglowodanów nie powodowało wzrostu stężenia hormonu GIP, przez co hormon leptyny działał poprawnie, hamując pobór pokarmu przez gryzonie.

Bibliografia:

https://www.bcm.edu/news/pediatrics/gut-brain-connection-obesity-from-overeating