Kisiel z owoców leśnych

Kisiel z owoców leśnych

Kisiel z owoców leśnych

Kisiel z owoców leśnych to doskonała propozycja na letni deser. Przygotowując w domu kisiel zachowacie w nim bogactwo składników odżywczych, aromatu oraz smaku. Robi się go ekspresowo, a to od Was zależy jaki smak kisielu przygotujecie, bo mogą to być inne owoce. Warto wybierać owoce na które aktualnie mamy sezon, ale możecie go zrobić również mrożonych owoców. W przepisie użyłem ksylitolu, ponieważ zawiera 40% mniej kalorii niż cukier, a oprócz tego również ma działanie przeciwbakteryjne. Ksylitol chroni zęby przed bakteriami które powodują próchnicę. Owoce leśne charakteryzują się dużą zawartością polifenoli roślinnych które chronią organizm przed nadmierną ilością wolnych rodników tlenowych. Wolne rodniki tlenowe reagują prawie ze wszystkimi komórkami ciała działając na nie destrukcyjnie. Dlatego warto spożywać owoce które przeciwdziałają działaniom wolnych rodników tlenowych.

Potrzebujesz:
  • Woda 500  ml
  • Miks owoców leśnych ( czarna i czerwona porzeczka, jeżyny, maliny, jagody) 350 gramów
  • Ksylitol 45 gramów
  • Skrobia ziemniaczana 35 gramów
Wykonanie:

1) Do garnka wlać wodę i zagotować po czym wrzucić owoce leśne i wsypać ksylitol oraz wymieszać. Gotować około 2-5 minut. W osobnej misce wymieszać skrobię ziemniaczaną w niewielkiej ilości zimnej wody, po czym wlać ją do garnka i wymieszać.

2) Gotować około 2 minut, po czym przelać kisiel z owoców leśnych do czterech pucharków. Można podawać na chłodno lub zjeść od razu po przygotowaniu.

-MojaRada-

Konsystencja i słodycz kisielu zależy od Was. Jeżeli dodacie więcej skrobi to kisiel będzie bardziej zbity, a jeżeli dodacie więcej ksylitolu to kisiel domowy będzie słodszy. Zachęcam do eksperymentowania z przepisem.

Makroskładniki (orientacyjnie na 1 porcję z 4):
Energia: 136 kcal
Białko 1 gram
Tłuszcz 6 gramów
Węglowodany 14 gramów