Efekt jojo, jak się mu nie dać

Efekt jojo

Efekt jojo

Dlaczego efekt jojo pojawia się po redukcji masy ciała?

Dlaczego tak często jest, że po diecie odchudzającej wracamy do swojej poprzedniej wagi czyli pojawia się efekt jojo?.  Składa się na to parę naszych błędów, jednym z nich jest brak zmiany stylu życia po diecie odchudzającej.  Nie lubię tego określenia, ponieważ przychodząc do dietetyka, chcemy  nauczyć się zdrowych i racjonalnych nawyków żywieniowych oraz zdrowego stylu życia.  Najważniejszym czynnikiem jest brak aktywności fizycznej, zapominamy, że wysiłek zwiększa ilość spalonych kcal oraz przyśpiesza metabolizm.  W trakcie diety coś tam się ruszaliśmy bo dietetyk/trener kazał, a jak osiągnęliśmy swój cel to myślimy, że plan żywieniowy możemy wrzucić do szuflady, założyć kapcie i leżeć na kanapie!

Aktywność fizyczna

To nie tak, badania pokazują, że aktywność fizyczna po odchudzaniu jest ważniejsza niż sama dieta ( to jest logiczne, im więcej się ruszasz tym więcej jesz i nie tyjesz, to nie jest alchemia lub magia tylko prosta zależność ).  Aktywność fizyczna może być odpowiedzialna za 70% wydatkowej energii u osób które wyczynowa uprawiają sport lub pracują ciężko fizyczne.  Natomiast w większości nas wydatek energii na aktywność fizyczną nie przekracza 20%, niestety po etapie odchudzania tak mała aktywność fizyczna wiążę się z przyrostem masy ciała.

Badanie nad efektem jojo

Badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Colorado wykazało, że ruch jest najważniejszym czynnikiem stabilizacji masy ciała po diecie redukcyjnej.  Uczestnicy byli podzieleni na grupę osób którym udało się zrzucić około 15 kg, uczestników z podobną wagą i BMI ale którzy nie byli na diecie odchudzającej oraz osoby otyłe.  Pomiar energii zużytej przeprowadzono metodą wody podwójnie znakowanej. Wzięto pod uwagę :

-energetyczność diety,

-ilość spalonych kcal na aktywność fizyczną

-ilość kroków robionych codziennie.

Okazało się, że osoby który utrzymały masę ciała po diecie spożywały większą ilość kcal niż osoby o normalnej wadze ciała lub otyłe.  Osoby utrzymujące masę ciała pokonywały znacznie więcej odległości ( 12.000 kroków/dzień ) w porównaniu do otyłych ( 6,500 kroków/dzień). Również paliły większą ilość kcal przeznaczonych na aktywność fizyczną( 180 kcal/dzień) niż osoby otyłe lub o normalnej masie ciała.

Zwiększona ilość kalorii była rekompensowana przez większa aktywność fizyczną i to jest rozwiązanie problemu efektu jojo.  Diety odchudzające mają zniżoną ilość kcal, po to aby organizm palił tkankę tłuszczową.

Po etapie odchudzania należy wprowadzić zdrowe odżywienia oraz dodatkowo aktywność fizyczną po to aby większa ilość kcal była wydatkowa na aktywność fizyczną, o to jest cały sekret utrzymania wagi. 😊

Bibliografia:

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190329130227.htm

Kushner, V. Lawrence, S. Kumar „Otyłość, praktyczny podręcznik kliniczny”