Grzanki z serem cheddar

Grzanki z serem cheddar i musztardą francuską

Grzanki z cheddar

Grzanki z serem cheddar i musztardą francuską to doskonałe danie na lunch. Przepis robi się bardzo szybko, a grzanki smakują fantastycznie. Dojrzałość sera cheddar i ostrość musztardy francuskiej doskonale łączą się na grzankach z pieczywa pełnoziarnistego. Ser cheddar zawiera duże ilości wapnia, ponieważ jego 100 gramowa porcja pokrywa ponad 60% dziennego zapotrzebowania na ten składnik mineralny. Zastąpienie pieczywa z białej mąki pieczywem pełnoziarnistym zwiększa ilość błonnika pokarmowego, witamin z grupy B oraz cynku i selenu. Jeżeli posypiecie grzanki rukolą i szczypiorkiem to dostarczycie dużej ilości witaminy K która jest niezbędne w m.in. mineralizacji układu kostnego, a tłuszcz zawarty w serze cheddar ułatwi wchłanianie tej witaminy.  Kromki możecie zrumienić w piekarniku (około 10 minut , funkcja grzałka góra + dół, temperatura 180 stopni C), lub na patelni.

Potrzebujesz:
  • Chleb żytni razowy 2 kromki
  • Ser cheddar 25 gramów
  • Musztarda francuska 15 gramów
  • Szczypiorek 1 sztuka
  • Rukola garść
Wykonanie:

1)Kromki chleba podpiec na patelni z obydwu stron lub w piekarniku (około 10 minut , funkcja grzałka góra + dół, temperatura 180 stopni C), posmarować musztardą francuską, ser cheddar zetrzeć na tarce na drobnym oczku, posypać nim grzanki.

3)Zapiec w piekarniku 5-10 minut  aż ser cheddar się zapiecze(opcja grzałka góra + dół, 180 stopni C). Szczypiorek posiekać. Rukolę umyć i osuszyć.

2)Podawać posypane garścią rukoli i posiekanym szczypiorkiem.

Makroskładniki ( orientacyjne na 1 porcję ):
Energia: 295 kcal
Białko 13 gramów
Tłuszcz 10  gramów
Węglowodany 41 gramów