Mitochondria wewnętrzne elektrownie

Mitochondria czyli wewnętrzne elektrownie

mitochondria czyli wewnętrzne elektrownie

Mitochondria czyli wewnętrzne elektrownie, to komórki naszego organizmu które przekształcają składniki odżywcze z pożywienia w energię potrzebną do funkcjonowania naszego ciała. Naukowcy z Joslin Diabetes Center odkryli, że wysokie spożycie fruktozy spowalnia metabolizm tłuszczu w wątrobie. Spożycie podobnej ilości glukozy przyśpiesza metabolizm tłuszczu.
Zwierzęta w trakcie badań spożywały 6 rodzajów diety:

– podstawowa,

z dużą ilością fruktozy,

– z dużą ilością glukozy,

wysokotłuszczowa,

– z dużą zawartością tłuszczu i fruktozy,

– wysokotłuszczowa z dużą ilością glukozy.

Aby ocenić wpływ pożywienia badacze kontrolowali markery: acetylokarnityna, która jest nadmiernie wydzielana, kiedy wątroba spala dużą ilość tłuszczu. Zwierzęta najwyższy poziom acetylokarnityny miały przy diecie wysokotłuszczowej z dużą ilością fruktozy. Kolejnym markerem badanym było CPT1a (palmitoilotransferaza karnitynowa 1a)im wyższy poziom tego enzymu tym lepiej, ponieważ obrazuje on pracę mitochondrium, które spala tłuszcz i wytwarza z niego energię. Na diecie wysokotłuszczowej z dużą ilością fruktozy, poziom enzymu CPT1a był niski co świadczyło, że mitochondria nie pracują właściwie. Naukowcy zbadali same mitochondria, które w diecie wysokotłuszczowej z dużą ilością fruktozy miały nie właściwy kształt.

Bibliografia:

https://www.joslin.org/news/High-fructose-with-high-fat-diet-damages-liver-mitochondria-increases-risk-of-fatty-liver-disease-and-metabolic-syndrome.html