Dlaczego brązowa tkanka tłuszczowa jest potrzebna dla naszego ciała?

 Brązowa tkanka tłuszczowa jest odpowiedzialna za termogenezę czyli ogrzewanie naszego organizmu. Znajduje się ona w okolicach obojczyków, nerek, rdzenia kręgowego i szyi. Aktywuje się gdy spada temperatura naszego otoczenia. Aby produkować ciepło spala cukier i tłuszcz.

Naukowcy z Rutgers University of New Jersey odkryliże brązowa tkanka tłuszczowa również metabolizuje aminokwasy rozgałęzione czyli BCAA (leucyna, izoleucyna i walina). Ich normalna ilość we krwi jest połączona z dobrym stanem zdrowia naszego ciała, za to w nadmiarze jest związana z występowaniem otyłości i cukrzycy. Osoby które nie posiadają brązowej tkanki tłuszczowej lub posiadają jej bardzo małą ilość mogą mieć problem z metabolizowaniem BCAA, co może wiązać się z wystąpieniem otyłości i cukrzycy.  Badacze  również rozwiązali zagadkę w jaki sposób brązowa tkanka tłuszczowa transportuje do swojego mitochondrium BCAA. Naukowcy odkryli nowe białko (SLC25A44), które wyznacza ilość pobranych do produkcji energii cieplnej aminokwasów rozgałęzionych.

   Badanie wyjaśniło, że suplementacja BCAA  u osób mających wystarczają ilość brązowej tkanki tłuszczowej może przynosić prozdrowotne efekty, za to u osób starszych, otyłych lub z cukrzycą może przynosić odwrotny efekt.

Bibliografia:

https://news.rutgers.edu/scientists-discover-why-brown-fat-good-people%E2%80%99s-health/20190819#.XWLRsOgzaMp