Brązowa tkanka tłuszczowa

Dlaczego brązowa tkanka tłuszczowa jest potrzebna dla naszego ciała?

kominek, piec, brązowa tkanka tłuszczowa

Brązowa tkanka tłuszczowa (BKT) jest odpowiedzialna za termogenezę czyli ogrzewanie naszego organizmu. Znajduje się ona w okolicach obojczyków, nerek, rdzenia kręgowego i szyi. Aktywuje się gdy spada temperatura naszego otoczenia. Aby produkować ciepło spala cukier i tłuszcz.  Największe jej ilości posiadamy kiedy jesteśmy dziećmi, szczególnie w okresie noworodkowym. Umożliwia ona wytwarzanie dużej ilości ciepła, dzięki czemu zapewnia stałą temperaturę ciała.

Naukowcy z Rutgers University of New Jersey odkryliże BKT również metabolizuje aminokwasy rozgałęzione czyli BCAA (leucyna, izoleucyna i walina). Ich normalna ilość we krwi jest połączona z dobrym stanem zdrowia naszego ciała, za to w nadmiarze jest związana z występowaniem otyłości i cukrzycy. Osoby które nie posiadają brązowej tkanki tłuszczowej lub posiadają jej bardzo małą ilość mogą mieć problem z metabolizowaniem BCAA, co może wiązać się z wystąpieniem otyłości i cukrzycy.  Badacze  również rozwiązali zagadkę w jaki sposób BKT transportuje do swojego mitochondrium BCAA. Naukowcy odkryli nowe białko (SLC25A44), które wyznacza ilość pobranych do produkcji energii cieplnej aminokwasów rozgałęzionych.

Brązowa tkanka tłuszczowa wnioski:

Badanie wyjaśniło, że suplementacja BCAA  u osób mających wystarczają ilość BKT może przynosić prozdrowotne efekty. Za to u osób starszych, otyłych lub z cukrzycą może przynosić odwrotny efekt.

Bibliografia:

https://news.rutgers.edu/scientists-discover-why-brown-fat-good-people%E2%80%99s-health/20190819#.XWLRsOgzaMp