Flawonoidy i polifenole roślinne

Dieta bogata w flawonoidy i polifenole roślinne chroni przed ryzykiem zachorowania na choroby serca i nowotworowe

warzywa i owoce, flawonoidy i polifenole

Model diety śródziemnomorskiej opiera się na spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców. Są one bogate w flawonoidy i polifenole roślinne, które mogą  chronić przed zachorowaniem na choroby układu krążenia i nowotwory. Dodatkowo picie różnego rodzaju herbat które również zawierają polifenole wpływa pozytywnie na zdrowie. Na naszym talerzu brakuje właśnie tych produktów spożywczych, głównie opieramy nasz model żywienia na produktach wysokoprzetworzonych. Spożycie flawonoidów i polifenoli roślinnych jest zbyt niskie w codziennej diecie. Dlatego warto spróbować zwiększy ich podaż, ponieważ warzywa i owoce powinny być fundamentem zdrowego odżywiania.

 Spożywanie warzyw i owoców chroniło również osoby palące papierosy i pijące alkohol. Zalecane spożycie alkoholu nie powinno się przekraczać 14 jednostek alkoholu tygodniowo, 1 jednostka alkoholu to 8 gramów alkoholu etylowego. Naukowcy przeanalizowali dane z badania The Danish diet, które obejmowało żywienie 53,048 Duńczyków przez ponad 23 lata. Osoby które spożywały większe ilości produktów bogatych w flawonoidy.Około jeden kubek herbaty, jedno jabłko, jedną pomarańcz, 100 gramów jagód i 100 gramów brokułu dziennie, dostarczają organizmowi powyżej 500 mg flawonoidów.

Oczywiście spożywanie produktów bogatych w flawonoidy nie jest w stanie przeciwdziałać wszystkim negatywnym skutkom palenia papierosów i picia alkoholu, dlatego warto rozważyć rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu, jak i zwiększenie w swojej codziennej diecie produktów bogatych w flawonoidy czyli warzyw, owoców, orzechów oraz różnego rodzaju herbat.

Bibliografia:

https://www.ecu.edu.au/news/latest-news/2019/08/apples-tea-and-moderation-the-3-ingredients-for-a-long-life