Czy światło w sypialni może powodować otyłość?

Często lubimy zasypiać przy włączonym telewizorze, komputerze czy czasami jeszcze przeglądamy ostatni raz zawartość swoich telefonów. Wszystkie te urządzenia wydzielają niebieskie światło czyli fale o długości 450 – 480 nm. Spotykane w matrycach LED wykazują maksimum skuteczności w hamowaniu produkcji melatoniny. Spadek poziomu melatoniny pobudza człowieka do działania, jest to tzw. efekt „świtu”. W badaniu przeprowadzonym przez  Beavon i Ekström w 2013 roku naukowcy porównywali działanie niebieskiego światła z działaniem kofeiny. W obu przypadkach badane osoby czuły pobudzenie ale w przypadku osób poddanych oddziaływaniu niebieskiego światła wypadały lepiej w testach mierzących poziom koncentracji. Zarówno kofeina i niebieskie światło pobudzały ciało ale kofeina nie usprawniała funkcjonowania mózgu, ponieważ utrudniała skupienie się.
Wróćmy do tematu tego artykułu czy niebieskie światło może powodować otyłość? Badanie przeprowadzone przez naukowców z NIH ( The National Institutes of Health ) wykazało zależność pomiędzy światłem w sypialni a przybraniem na wadze u kobiet. Wniosek z tego badania jest jeden i powinien skłonić nas do zmniejszenia ilości światła w sypialni przed i w trakcie snu.
Naukowcy przeanalizowali dane z 42,722 kwestionariuszy z badania kohortowego, ( the Sister Study ) które badało czynniki ryzyka dla nowotworu piersi i innych chorób. Grupa badawcza składała się z kobiet w wieku 35-74 lat, nie było wśród nich osób chorych na raka, choroby układu krążenia, pracowników nocnych zmian, kobiet w ciąży. W kwestionariuszu były pytania dotyczące światła w trakcie snu; czy kobiety spały bez światła, przy nocnej lampce, przy świetle z ulicy lub przy świetle albo telewizorze włączonym. Naukowcy dokonali pomiaru: wagi, wzrostu, obwodu talii i bioder, wskaźnika BMI oraz na podstawie raportu, który wypełniały kobiety o wadze w dniu badania i po pięciu latach. Na podstawie tych danych naukowcy mogli zbadać czy kobiety, które spały bez światła lub ze światłem przybierały na wadze. Otrzymane wyniki różniły się w zależności od światła, np. spanie przy lampce nocnej nie powodowało przyrostów wagi. Za to spanie przy świetle lub telewizorze zwiększało szansę przyrostu około 5 kg w tym okresie czasu aż o 17%. Spanie przy świetle z zewnątrz nie miało aż tak dużego wpływu na wagę ciała. Badanie nie wyjaśniło zależności pomiędzy światłem a przyrostem masy ciała.
Zbyt mała ilość melatoniny w organizmie człowieka wpływa na zwiększoną ilość insuliny, glukozy we krwi, co może wiązać się z rozwojem insulinoopornością tkanek a w dalszym postępowaniu do otyłości, dyslipidemii i chorób układu krwionośnego.
Widzicie jak ważne jest zachowanie naturalnego rytmu dobowego dla ciała. Jeżeli macie problem ze snem czy z  brakiem efektów w odchudzaniu się lub po prostu czujecie się zmęczeni, warto spróbować odstawić telefon przed snem na półkę i pozwolić aby nasz organizm sam uregulował rytm dobowy.

Bibliografia:
Elżbieta Janosik, Stanisław Marzec „Właściwości światła niebieskiego” rok 2017
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190610130121.htm
Paweł Szewczyk, Angelika Dziuba, Elżbieta Poniewierka „Melatonina – metabolizm i rola hormonu szyszynki” rok 2018