Otyłość i światło

Czy światło w sypialni może powodować otyłość ?

otyłość

Często lubimy zasypiać przy włączonym telewizorze, komputerze czy czasami jeszcze przeglądamy ostatni raz zawartość swoich telefonów. Wszystkie te urządzenia wydzielają niebieskie światło czyli fale o długości 450 – 480 nm. Spotykane w matrycach LED wykazują maksimum skuteczności w hamowaniu produkcji melatoniny. Spadek poziomu melatoniny pobudza człowieka do działania, jest to tzw. efekt „świtu”. W badaniu przeprowadzonym przez  Beavon i Ekström w 2013 roku naukowcy porównywali działanie niebieskiego światła z działaniem kofeiny. W obu przypadkach badane osoby czuły pobudzenie. Jednak w przypadku osób poddanych oddziaływaniu niebieskiego światła wypadały lepiej w testach mierzących poziom koncentracji. Zarówno kofeina i niebieskie światło pobudzały ciało ale kofeina nie usprawniała funkcjonowania mózgu, ponieważ utrudniała skupienie się. Czy otyłość może być spowodowana światłem?

Badanie

Wróćmy do tematu tego artykułu czy niebieskie światło może powodować otyłość? Badanie przeprowadzone przez naukowców z NIH wykazało zależność pomiędzy światłem w sypialni a przybraniem na wadze u kobiet.  Wniosek z tego badania jest jeden to zmniejszenia ilości światła w sypialni przed i w trakcie snu.
Naukowcy przeanalizowali dane z 42,722 kwestionariuszy z badania kohortowego, ( the Sister Study ) które badało czynniki ryzyka dla nowotworu piersi i innych chorób. Grupa badawcza składała się z kobiet w wieku 35-74 lat, nie było wśród nich osób chorych na raka, choroby układu krążenia, pracowników nocnych zmian. W kwestionariuszu były pytania dotyczące światła w trakcie snu; czy kobiety spały bez światła, przy nocnej lampce, przy świetle z ulicy lub przy świetle albo telewizorze włączonym.

Naukowcy dokonali pomiaru: wagi, wzrostu, obwodu talii i bioder, wskaźnika BMI.  Pomiar był dokonywany na podstawie raportu który wypełniały kobiety.  Pierwszy raport był wypełniony w dniu badania, a drugi po pięciu latach. Na podstawie tych danych naukowcy mogli zbadać czy kobiety, które spały bez światła lub ze światłem przybierały na wadze.

Wyniki

Otrzymane wyniki różniły się w zależności od światła, np. spanie przy lampce nocnej nie powodowało przyrostów wagi. Za to spanie przy świetle lub telewizorze zwiększało szansę przyrostu około 5 kg w tym okresie czasu aż o 17%. Spanie przy świetle z zewnątrz nie miało aż tak dużego wpływu na wagę ciała. Badanie nie wyjaśniło zależności pomiędzy światłem a przyrostem masy ciała.
Mała ilość melatoniny w organizmie człowieka wpływa na zwiększoną ilość insuliny i glukozy we krwi, co może wiązać się z rozwojem insulinoopornością tkanek, a w dalszym postępowaniu do m.in. otyłości.

Widzicie jak ważne jest zachowanie naturalnego rytmu dobowego dla ciała. Jeżeli macie problem ze snem czy z  brakiem efektów w odchudzaniu się to warto spróbować odstawić telefon przed snem na półkę i pozwolić aby organizm sam uregulował rytm dobowy.

Bibliografia:
Elżbieta Janosik, Stanisław Marzec „Właściwości światła niebieskiego” rok 2017
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190610130121.htm
Paweł Szewczyk, Angelika Dziuba, Elżbieta Poniewierka „Melatonina – metabolizm i rola hormonu szyszynki” rok 2018