Zdrowe jelita, a stan zdrowia

. Czy zdrowe jelita warunkują zdrowie psychiczne?zdrowe jelita

Czy zdrowe jelita warunkują zdrowie psychiczne? Każdy z nas zna dni kiedy nie mamy na nic czasu. Gonitwa, bieg, stres, życie w pośpiechu, brak czasu na zjedzenie posiłku, a tym bardziej na jego przygotowanie. Wielu z Nas zna ten scenariusz.

Najczęstszym schorzeniem psychicznym są zaburzenia lękowe, czy możemy powiązać je z brakiem czasu na właściwe żywienie? Tak! Wiele badań wskazuje, że zaburzenia lękowe, depresje korelują z biologicznym rytmem, metabolizmem i funkcjonowaniem układu odpornościowego. Jednak dokładny mechanizm nie jest do końca poznany.

Te badania wskazują, na istnienie osi jelitowo mózgowej, która reguluje rytm dobowy i stan zdrowia psychicznego. Również trzeba pamiętać o tym, że zdrowie psychiczne oddziałuje na stan naszego mikrobiomu jelitowego.

Zła kondycja mikrobiomu w jelitach i przewlekły stan zapalny może być przyczyną zaburzeń snu i emocji. Ale również zespołu nieszczelnego jelita, który powoduje przepuszczanie ściany jelita dla bakterii i innych substancji. Wędrują one w naszym ciele przez co podnoszą one poziom prozapalnych cytokin we krwi: TNF (czynnik martwicy nowotworu)  i MCP (białko chemotaktyczne monocytów). Zwiększając przepuszczalność bariery krew mózg, powodując: depresję, zaburzenia lękowe i pogorszenie pamięci.

Badanie

Naukowcy z Shanghai Mental Health Center z Shanghai Jiao Tong University Scho of Medicine przeanalizowali 21 badań na 1,503 ludziach dotyczących wpływu mikrobiomu jelitowego na zdrowie psychiczne.

14 badań było przeprowadzone z suplementacją probiotyków do regulacji bakterii w jelitach, 7 z nich wyłącznie modyfikacją codziennego żywienia. Te badania w trakcie których suplementowali probiotyki, 7 z nich używało probiotyków jednego rodzaju bakterii, 2 z nich z dwoma rodzajami bakterii, pozostałe 5 badań używało probiotyków z przynamniej 3 rodzajami bakterii probiotycznych.

11 badań na 21 wykazało pozytywny efekt  poprawy mikrobiomu jelitowego na występowanie zaburzeń lękowych. Niektóre badania nie wykazały wpływu stanu jelit na zaburzenia lękowe. 36% badań które używały probiotyków zakończyły się sukcesem w redukcji zaburzeń lękowych, 6 na 7 badań, które nie używały probiotyków wykazały poprawę w zmniejszeniu napadów lęku.

Warto wspomnieć, że poprawę stanu psychicznego w badaniach bez suplementacji bakterii wykazało 86% badań, jest to związane z dietą, ponieważ sama suplementacja bakterii nie spowoduje ich wzrostu. Jak sama nazwa wskazuje suplementacja jest dodatkiem do żywienia, nasze bakterie muszą się żywić aby być zdrowe i sprawne.

Jest to błonnik, który znajduję się w warzywach, zbożach, orzechach, kiszonkach. Im większa różnorodność produktów spożywczych, tym większa pula różnych bakterii zamieszkujących w naszych jelitach.

Widzicie jak ważne są jelita a w nich bytujące bakterie dla ogólnego zdrowia. Bardzo często powtarzam, że nie doceniamy w naszym codziennym życiu ważnej funkcji jaką pełni jedzenie. Nie myśląc zbytnio nad tym co spożywamy, ważne aby się zapchać i nie czuć głodu. Chorobą naszych czasów jest przejadanie się ale czy jesteśmy na tyle aktywni w ciągu dnia aby jeść takie ilości jedzenia? Musicie sobie na to pytanie odpowiedzieć sami.

Bibliografia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5641835/

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2018.00669/full

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325226.php