Mikrobiota jelitowa

Mikrobiota jelitowa, czy odgrywa istotną rolę w otyłości u dzieci?

Rodzimy się bez mikrobioty jelitowej, w trakcie naszego życia mikrobiom jelitowy powiększa się, zmienia się i dojrzewa razem z nami. Czy bakterie które znajdują się w naszych jelitach mogą wpłynąć na wystąpienie otyłości u dzieci?

Informacje opublikowane przez naukowców Wake Forest Baptist Health sugerują, że bakterie jelitowe wchodząc w interakcje z układem immunologicznym i tkankami metabolicznie czynnymi,  odgrywają istotną rolę w otyłości u dzieci. Niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju mikrobiomu jelitowego jest to w jaki sposób się odżywiamy, czy się stresujemy oraz czy przyjmujemy różnego rodzaju lekarstwa.

Mikrobiota jelitowa – badanie

Artykuł opublikowany przez dr Hariom Yadav w Obesity Reviews namikrobiota jelitowa podstawie aktualnych badań (zwierzęce i ludzkie) dotyczył w jaki sposób interakcja pomiędzy bakteriami bytującymi w naszych jelitach a komórkami układu odpornościowego może być przekazywana przez matkę w trakcie ciąży i może przyczyniać się do otyłości u dzieci.

W przeglądzie badań opisano wpływ takich czynników jak: zdrowie matki, aktywność fizyczna, sposób żywienia się, rodzaj porodu (naturalny czy przez cesarskie cięcie), metoda karmienia na wystąpienie otyłości u dzieci .

Zrozumienie roli bakterii w jelitach u kobiet w ciąży i dzieci pozwoli na szybszą diagnozę i skuteczne leczenie tej otyłości w przyszłości. Dlatego bardzo ważne jest badanie bakterii oraz ich wpływu na organizm człowieka.

Bibliografia:

https://newsroom.wakehealth.edu/News-Releases/2019/10/Gut-Bacteria-Is-Key-Factor-in-Childhood-Obesity