Dieta niskowęglowodanowa

Czy dieta niskowęglowodanowa może powodować migotanie przedsionków ?

Każdy z nas tą dietę stosował, czyli dietę niskowęglowodanową. Przez pewien czas krążyła opinia, że węglowodany są przyczyną przybierania na wadze iposiłek niskowęglowodanowy jeżeli zastąpimy je białkiem i tłuszczem nasz organizm efektywniej będzie palił tkankę tłuszczową.Uważano również, że tłuszcz zostanie spożytkowany do budowy hormonów steroidowych, kortykosteroidów, witaminy d3. Sądzono, że tłuszcze występują w każdej błonie komórkowej organizmu pod postacią fosfolipidów prekursorem substancji biologicznie czynnych jak eikozanoidy ( prostaglandyny, prostacykliny, tromboksany, leukotrieny ).

Węglowodany no cóż dostarczają energii ( w trakcie ich spalania wytwarza się wysokoenergetyczna cząsteczka ATP ), są materiałem zapasowym ( w trakcie jego spalania wytwarza się wysokoenergetyczna cząsteczka ATP ) no i nadmiar węglowodanów może zasilić nasz organizm w tkankę tłuszczową (  zamiana węglowodanów w tłuszcze jest możliwa, na odwrót tego procesu nie da się powtórzyć, chyba że bylibyśmy roślinkami, bakteriami i przeżuwaczami😊 ). Łatwo się domyśleć, że lepiej ograniczyć te złe węglowodany a spożywać tłuszcz, bo nawet jeżeli dostarczymy go zbyt dużo to i tak nasz organizm sprawnie rozdysponuję jego nadmiar i nie przytyjemy! Ha, ja też tak jakiś czas temu myślałem i w trakcie redukcji ograniczałem znacznie ilość węglowodanów na korzyść tłuszczu i powiem efekt nie był zadawalający… ale o tym napiszę kiedy indziej. Wracam do tematu.

Badanie

Badanie dotyczyło wpływu diety niskowęglowodanowej na możliwość wystąpienia migotania przedsionków. Chińscy badacze przeanalizowali dane 14,000 pacjentów z Amerykańskich instytutów zdrowia, którzy śledzili ich losy niemal przez 22 lata, na początku badania u nikogo nie stwierdzono migotowania przedsionków. Przez te lata AF ( ang. atrial fibrillation/migotanie przedsionków ) wystąpiło u 1900 pacjentów, którzy wypełnili ankiety żywieniowe na których podstawie podzielili ich na 3 grupy osób: niskim ( lowcarb ) (mniej niż 45% energii z węglowodanów); umiarkowanym (moderatecarb ) (pomiędzy 45% a 52% energii z węglowodanów) i dużym ( highcarb ) (powyżej 52% energii węglowodanów) spożyciu węglowodanów. Uzyskane dane sugerują, że dieta niskowęglowodanowa spowodowała zwiększoną możliwość wystąpienia o 18%  AF w porównaniu do osób spożywających umiarkowaną ilość węglowodanów  oraz możliwość wystąpienia AF o 16% w porównaniu do osób spożywających dużą ilość węglowodanów.

Zwiększona możliwość wystąpienia AF u osób które spożywają niską ilość węglowodanów można wytłumaczyć kilkoma mechanizmami jego rozwoju jakimi są zbyt niska podaż warzyw, owoców( produkty które działają przeciwzapalnie ) i gruboziarnistych kasz oraz zbóż ( źródła błonnika pokarmowego ) u osób które spożywają mało węglowodanów, bez tych produktów żywnościowych stan zapalny w organizmie może się zaognić. Kolejnym możliwym mechanizmem rozwoju AF u tych osób jest zbyt duża ilość spożywanego białka i tłuszczu w zamian węglowodanów mogących prowadzić do zwiększenie stresu oksydacyjny który również wpływa na rozwinięcie się migotania przedsionków. Ostatecznie może to być związane z innymi chorobami układu sercowo- naczyniowego.

Badacze podkreślili, że nie ma w tym momencie powiązać relacji przyczynowo skutkowej diety niskowęglowodanowej z migotaniem przedsionków, aby wyjaśnić korelację tego typu należy przeprowadzić dalsze badania dotyczącej tego zagadnienia w tym badanie randomizowane z grupą kontrolną ze zwiększeniem obszaru badania

Link do badania:

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190306081652.htm

Bibliografia:

Ming Yeong Lim, Jason O’Neale Roach „Metabolizm i żywienie „

Helena Ciborowska, Anna Rudnicka „ Dietetyka, żywienie zdrowego i chorego człowieka”